Dermatologia estetyczna dla zdrowej i zawsze młodej skóry!

Kontakt  502 095 640 [email protected]

Lipoliza iniekcyjna

Metoda lipoterapii iniekcyjnej, zwanej najczęściej lipolizą, polega na wstrzykiwaniu fosfatydylocholiny w miejsca nadmiaru tkanki tłuszczowej. Lipoliza pozwala na eliminację małych, nagromadzonych miejscowo ilości tłuszczu. Najczęściej stosuje się ją w celu redukcji tkanki tłuszczowej na twarzy – celem usunięcia tak zwanego drugiego podbródka lub zmniejszenia policzków- jak również w innych rejonach ciała, takich jak na przykład brzuch, pośladki, uda czy biodra. Ponadto, lipoliza znalazła również swoje zastosowanie w leczeniu tłuszczaków. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten nie nadaje się do ogólnej redukcji masy ciała. Stosuje się go miejscowo, w celu uzyskania efektu estetycznego. Dlatego też zaleca się go głównie osobom stosunkowo szczupłym, z niewielkim, występującym miejscowo, nadmiarem tkanki tłuszczowej. U pacjentów z dużą nadwagą metoda ta nie przynosi zadowalających efektów.

Fosfatydylocholina wstrzykiwana jest w ściśle ustalonej przez lekarza dawce, bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Substancja ta bez najmniejszego trudu przenika przez błony komórkowe do wnętrza komórek tłuszczowych, a podana w większych ilościach doprowadza do rozerwania ich struktury. Z kolei po wniknięciu do komórki doprowadza do rozpadu trójglicerydów. Następnie, wraz z lipoproteidami, jest transportowana prosto do wątroby, gdzie tłuszcze są rozkładane, po czym następuje ich wydalenie z organizmu. Czas trwania zabiegu waha się zazwyczaj od 15-30 minut. Liczba zabiegów koniecznych do przeprowadzenia zależy od grubości tkanki tłuszczowej w miejscu, z którego, pragniemy ją wyeliminować. W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów zaleca się na ogół powtarzać lipoterapię minimum dwa, do czterech razy w odstępach nie dłuższych jak cztery do sześciu tygodni. Efekt redukcji tkanki tłuszczowej można zaobserwować w czasie około trzech tygodni po każdym zabiegu. Skóra po zabiegu jest jędrna i gładka, gdyż rozpad komórek gromadzących tłuszcz powoduje miejscową likwidację celullitu. Lipolizę zawsze przeprowadza się etapami, ponieważ podczas jednego zabiegu nie można podać pacjentowi zbyt dużej ilości preparatu. Metoda jest średnio-bolesna i chociaż przez kilka dni po lipoterapii, w ostrzykiwanych okolicach może wystąpić przejściowe zaczerwienienie, obrzęk, uczucie dyskomfortu i niewielki ból, to już godzinę po zabiegu większość pacjentów wykazuje normalną aktywność fizyczną.

Objawy niepożądane:

  • czasowe zaburzenia krążenia,
  • wzrost potliwości
  • złe samopoczucie
  • krwawienia, biegunka
  • powstanie zgrubień.

Przeciwwskazania:

  • nadwaga
  • ciąża i okres laktacji
  • choroby nerek i wątroby
  • cukrzyca
  • choroby nowotworowe
  • choroby infekcyjne skóry

W celu przyspieszenie efektów terapii zaleca się stosowanie specjalnego masażu próżniowego po zabiegu. Z wyników terapii zadowolonych jest z reguły 75% pacjentów. Znane są również osoby, u których nie uzyskano niemal żadnych efektów leczenia, ale stanowią one jedynie dwa procent całej populacji pacjentów. Przypadki przedawkowania fosfatydylocholiny nie są jak dotychczas znane, choć istnieje ryzyko infekcji oraz uszkodzenia nerwu. Zbyt duża dawka preparatu lub wstrzyknięcie go w niewłaściwe miejsce, grożą martwicą skóry. Z tego powodu lipoterapię powinien przeprowadzać tylko doświadczony, odpowiednio przeszkolony lekarz.