Dermatologia estetyczna dla zdrowej i zawsze młodej skóry!

Kontakt  502 095 640 [email protected]

Laserowe usuwanie owłosienia

Nadmierne owłosienie to często spotykany problem estetyczny, dotyczący zarówno kobiety jak i mężczyzn. Może występować w przebiegu hypertrychozy (nadmierne owłosienie, częste u mężczyzn na całym ciele lub w określonych okolicach) lub hirsutyzmu (występuje u kobiet i charakteryzuje się porostem włosów w miejscach typowych dla mężczyzn). Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, np. wzrost poziomu męskich hormonów – testosteronu, hormonu luteinizującego -LH, niedobór estrogenów, nadczynność nadnerczy i inne. Nadmierne owłosienie nie zawsze musi występować na tle chorobowym, czasem typ urody, warunki rodzinne, trendy mody, odbiór subiektywny wpływa na naszą ocenę ilości owłosienia. Najskuteczniej możemy pozbyć się zbędnego owłosienia wykorzystując laser diodowy (800 nm) Light Sheer. Istotą działania lasera na mieszek włosowy jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Światło lasera – pochłaniane jest wybiórczo przez struktury mieszka włosowego zawierające melaninę – zamieniane jest na ciepło, które niszczy elementy włosa odpowiedzialne za jego wzrost, powodując zniszczenie włosa i destrukcję mieszka. Jak wykazały badania, to zjawisko jest najskuteczniejsze dla włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu tzw. anagenu. Pozostałe okresy wzrostowe naszych włosów – faza zaniku (katagen) i spoczynku (telogen) są „nieme” na działanie lasera. Czas trwania poszczególnych faz jest różny dla różnych okolic ciała. Warunkuje to potrzebę minimum czterech zabiegów (zazwyczaj 5-6), powtarzanych w odstępach 4-12 tygodniowych w zależności od okolicy.

Przyjmuje się, że po pierwszym zabiegu nie odrasta ok. 30-40% włosów ciemnych, a po czterech zabiegach ok. 80-92%. Niewielki, pozostały odsetek to włosy jaśniejsze, cieńsze, mniej widoczne. Pacjenci o włosach cieńszych jasnych, rudych lub siwych, muszą liczyć się ze słabszym efektem zabiegów (przyczyną jest zbyt mała zawartość melaniny w mieszku). Włosy jaśniejsze mogą zostać tylko przerzedzone. 100% depilacja w tym przypadku zwykle nie jest możliwa. Najlepsze efekty uzyskuje się u osób o ciemnych włosach i jasnej, nieopalonej skórze.

Liczba zabiegów niezbędnych do uzyskania całkowitej oraz trwałej redukcji owłosienia w zależności od okolicy anatomicznej nie została dotychczas określona. Uważa się po każdym zabiegu depilacji liczba włosów ulega zmniejszeniu o ok. 20%. Sugeruje to konieczność wielokrotnego przeprowadzania zabiegu w celu uzyskania efektu całkowitej depilacji. Jedynie wyjątkowy pacjent może liczyć na długotrwałe, całkowite usunięcie owłosienia. Z reguły po serii 4-6 zabiegów porost włosów zostaje zahamowany na okres kilku lat. Następnie włosy zaczynają powoli odrastać; są jednak cieńsze, jaśniejsze, o wiele rzadsze – tym samym mniej widoczne i rosną znacznie wolniej. Wykonanie w tym okresie pojedynczego zabiegu przypominającego pozwala utrwalić efekt depilacji.